BLOGCZEJNalpha

"Droga do wyzwolenia. Scjentologia, Hollywood i pułapki wiary" (Netflix) - tak wygląda zniewolenie XXI wieku?


W swoich materiałach wideo Mariusz Max Kolonko często podkreśla jaka jest silna „wolność słowa” w Stanach Zjednoczonych. Że tam nawet coś takiego jak mowa nienawiści jest chroniona przez konstytucję i każdy może sobie gadać co chce i jak chce. Pierwszy raz pisałem, że to nieprawda, gdy recenzowałem film „Ani słowa: bitwa o wolność prasy”. Ale takich przykładów jest oczywiście znacznie więcej. Kilka lat temu bardzo głośno było o dokumencie HBO pt. „Droga do wyzwolenia. Scjentologia, Hollywood i pułapki wiary”. By go wyemitować każdy kadr tego dzieła konsultowało… 200 (!!!) prawników. Robi wrażenie prawda? Więc dyrdymały Maxa można sobie delikatnie włożyć między bajki. A cóż tak zdenerwowało zwolenników tego ruchu religijnego?   
 WIĘCEJ O SCJENTOLOGII POCZYTAJCIE TUTAJ  
 Film w reżyserii Alexa Gibneya miał premierę w 2015 roku. Składa się z trzech elementów – członkowie grupy opowiadają jak są szczęśliwi, że to właśnie tutaj „odnaleźli siebie”. Następnie prezentowana jest historia założyciela kościoła Rona Hubbarda. Jednak najciekawszym elementem są zarzuty, które w stosunku do Scjentologów kreują jego byli członkowie. A są wyjątkowo okrutne i mocne. Dodatkowo ich siłę wzmacniają wielkie gwiazdy Hollywood (między innymi John Travolta i Tom Cruise), które są tutaj prezentowane nie tylko jako aktywni członkowie tej wspólnoty, ale także jej … ofiary. Jest to niezwykle mocne, nie chcę spoilerować, ale gdy obejrzycie to zwrócicie uwagę na to jak jest to prowadzone.    
 https://www.youtube.com/watch?v=ixgd38EZIR0 (zwiastun)  
 Niezwykły w tym filmie jest ukazany proces tworzenia się relacji religia i polityka. To w jakim sposób tak potężne państwo jak Stany Zjednoczone nie potrafi dać sobie rady ze Scjentologami robi wrażenie. Jej guru – nie został osądzony. Ale to i tak najmniejszy problem. Najwyżsi liderzy ugrupowania rozumieli jakie przywileje podatkowe ma oficjalna religia. Rząd się z uznaniem ociągał. Wówczas członkowie ruchu postąpili w sposób niezwykły…    
 Bardzo ciekawie zaprezentowano także relacje od środka. Wiele gwiazd wspomina poniżanie, bicie i ciągłe dopominanie się pieniędzy za „sesje”, które są tak ważnym elementem tego religijnego dzieła. Co ciekawe, ci którzy ich opuścili są śledzeni i ciągle nękani. I żyją w strachu. Sam jestem ciekaw jak za kilka lat będą zachowywać się te gwiazdy, które w tym świecie od środka uczestniczą. Bo np. wspomniani wyżej Travolta i Cruise na pewno mają dużo do powiedzenia na temat tego co tam od środka się dzieje.   

https://cdn.steemitimages.com/DQmUaFe2tNNgMgMKQLP2tpgypxxj246yTPQdenRqRh7sFU3/MV5BZjYxYTA0MWQtYWViYi00YmRhLWEzNzctMDkwMGQ5ODFmM2FjXkEyXkFqcGdeQXVyMTQxNzMzNDI@.V1.jpg (plakat promujący)

 

 Film warto zobaczyć także z dość przyziemnej strony. Otóż u nas nie bardzo takie dokumenty powstają. A tu mamy przykład mocnego dziennikarstwa śledczego. Świadkowie, znakomicie dobrane archiwa czy też znakomicie budowany nastrój wręcz przyciągają widza przed ekran. Warto obejrzeć, bo warto obejrzeć. Nie dziwi, że film zdobył „Emmy” w kategorii „najlepsza reżyseria filmu dokumentalnego”.    

  

 Film do obejrzenia na platformie NETFLIX  


Więcej linków na temat przeżyć i elementów związanych ze Scjentologią:


- https://facet.onet.pl/strefa-tajemnic/scjentologia-w-co-wierza-jej-wyznawcy/9ldsed1 


- https://wiadomosci.onet.pl/tylko-w-onecie/29-latka-ujawnia-wstrzasajace-sekrety-scjentologow/vf02k 


- https://www.pudelek.pl/artykul/60110/slawni_scjentolodzy_kto_dal_sie_wciagnac_do_sekty_zdjecia_s/foto_1 


- https://polskatimes.pl/ucieklam-z-piekla-scjentologow-kobieta-z-rodziny-rzadzacej-sekta-przerywa-milczenie/ar/761797 


- https://warszawskagazeta.pl/teoria-spisku/item/5225-kosciol-scjentologiczny-sekta-ktora-oferujac-raj-wtraca-do-piekla


- http://wyborcza.pl/1,75398,18461553,scjentologia-albo-ile-kosztuje-sens-zycia-dali-mi-wiare-w.html

  

  

 


KOMENTARZE

 • thomasward9

  Każdy racjonalnie myślący człowiek wyczuje pismo nosem, gdy dostanie zaproszenie do religii wyznającej międzygwiezdnego tyrana Xenu i wymagającej sowitej wpłaty na konto organizacji by wejść na wyższy poziom oświecenia. :)

  Bardzo fajna recenzja, film dodałem do mojej listy na Nflixie.

 • kubak

  Wygląda interesująco. Dzięki za informację.

 • annanowicka

  Pamiętam, że oglądałam film o scjentologach, jak to wygląda kiedy decydują się uciec. Okazuję się, że to nie takie proste. Z innej strony pokazano kobiety i mężczyzn z kolejnego kręgu wtajemniczenia, którzy przyrzekli, że nie będą mieli dzieci. Jedna z nich opowiadał, że zmuszali ją do aborcji, bo przecież przyrzekła. Po którymś kolejnym razie uciekła. Przyznam że mną to nieco wstrząsnęło, co pozwalali sobie robić.

 • kusior

  O scjentologii za wiele nie słyszałem. Pamiętam tylko różne naśmiewania się z Cruise'a, że wierzy w jakieś głupoty. Nie myślałem jednak, że to jest tak wielka sekta. Postaram się zobaczyć ten dokument.

 • suchy

  No to mamy pozycje na wieczór :) zaintrygowales mnie Travoltą i Cruisem, że mimo wszystko status społeczny nie ma tutaj znaczenia.