BLOGCZEJNalpha

Kilka słów o promocji naszej społeczności na I Międzynarodowym Kongresie Praw Człowieka w Rzeszowie


 Zgodnie z obietnicą publikuje krótkie sprawozdanie. W dniu 22-23 maja w Rzeszowie miał miejsce I Międzynarodowy Kongres Praw Człowieka. Zgromadził około 60 prelegentów, którzy prezentowali bardziej lub mniej udanie referaty w temacie relacji jednostka – państwo. Oczywiście  były one dość szerokie – prawa konsumentów, zbrodnie wojenne, stosunki międzynarodowe, relacje międzyludzkie itp. Wśród nich było moje wystąpienie, podczas którego promowałem między innymi technologię blockchain oraz naszą społeczność  

https://cdn.steemitimages.com/DQmUxJdSSBD2Xf1dR7CTsx4kDW14McUP9KcYNZCdM2U2WAL/IMG_20180522_183914.jpg  


Wydaje mi się, że dla użytkowników Steema oraz fanów nowych technologii najbardziej interesujące tematy to:

 - Szymon Pęczalski (Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa im. rtm. W. Pileckiego w Oświęcimiu) Walka na rzecz prawa wolności w Internecie na przykładzie Aarona Swartza 


- Mgr Zbigniew Klima (Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa im. rtm. W. Pileckiego w Oświęcimiu) Technologia blockchain szansą na nowe otwarcie w Internecie? 


- Dr Jarosław Kinal (Uniwersytet Rzeszowski) Wolność prasy jako podstawowe prawo człowieka


- Weronika Wojturska (Uniwersytet Warszawski) Kondycja prawa do informacji publicznej w przestrzeni społeczeństwa informacyjnego 


- Dr Agnieszka Demczuk (Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie) Prawa człowieka w społeczeństwie informacyjnym: szanse i wyzwania 
 Pełny program dla zainteresowanych 
https://cdn.steemitimages.com/DQmcy6P9V5vEKSMfgdPuz4rt6kscurFRafrMFPm5ogA9ASz/IMG_20180523_153158.jpg  (Obok uniwersytetu jest galeria handlowa co się nazywa "Manhattan Hall". Jest tam urządzenie :) )


Samą tematykę blockchain poruszyłem w kilku miejscach, o których przeczytacie poniżej.    

  1 . Kilka dni temu miałem bardzo miłą okazję zwyciężyć w konkursie #tematygodnia. I tak się złożyło, że tekst dotyczył Leopolda II, który był rzeźnikiem w belgijskich koloniach. By wyjaśnić w różnych kuluarowych rozmowach zawiłości blockchain brałem ten artykuł (tematyka idealnie pasowała do motywu kongresu), pokazałem jego drogę po opublikowaniu (www.steemd.com) oraz podkreślałem to, że to publiczność (użytkownicy) generalnie oceniają czy jest dany tekst coś wart, czy też nie. To oczywiście wszystko odbywało się na niwie nieoficjalnej, jako taka ciekawostka. Co  mnie nawet zaimponowało to to, że nikt nie zapytał o „zarabianie”, ale o dość ciekawy system „promowania historii”. Zaskoczyło mnie to lekko.    

  2 . Drugim elementem było oczywiście moje wystąpienie ( Technologia blockchain szansą na nowe otwarcie w Internecie? ). W krótkiej formie (ok. 20 min.) poruszyłem kilka kwestii, które uznałem za ciekawe. Przede wszystkim zaprezentowałem drogę (ewolucję) stron www dla przeciętnego twórcy internetowego: początkowe strony, często brzydkie, ale w pewien sposób dziś budzące nostalgię i naprawdę autorskie. Następnym elementem rozwoju były media społecznościowe, gdzie wszystko jest sformatowane i ma być zgodne z „regulaminem”. A teraz rosną w siłę projekty oparte na blockchain. Tutaj pokrótce omówiłem kiedy to się narodziło, jak i co to w ogóle jest.  


Dodałem też elementy „społeczne”. Że popularność Bitcoin to efekt kryzysu finansowego z 2008, że blockchain dziś rozwija się, bo ludzie mają dość gigantów dyktujących, jak możesz się na ich platformach zachowywać oraz że dla wielu z nowych projektów z całego świata blockchain jest jedynym elementem, gdzie twórcy mogą zdobyć gotówkę na ich rozwój.  Oczywiście wspomniałem także o tym, że blockchain może wpływać na kondycję praw człowieka na świecie. 


I podałem kilka przykładów (jest ich oczywiście znacznie więcej):    


- poprawa przejrzystości władzy,  - odejście od cenzury,  - wyrównywanie szans ekonomicznych, 


 - likwidowanie „białych plam” w dostępie do sieci 


 - budowanie nowych społeczności  


Wystąpienie zakończyłem prezentacją kilku wybranych projektów: oczywiście Steem, ale dodałem jeszcze ze względu na temat konferencji Substratum oraz Nexus.    


Miałem także powiedzieć w podsumowaniu o sytuacji w Polsce czyli o skandalicznych decyzjach rządu (podatki) w sprawie rozwoju nowej technologii, ale niestety brakło mi już czasu. Ale to jest w sumie temat na osobne wystąpienie.    

  3 . O poranku drugiego dnia miał miejsce panel numer XIII. Pojawiły się w nim referaty związane ze społeczeństwem informacyjnym. Przyznam, że były bardzo ciekawe, także z elementami futurystycznymi. Ale żaden z nich o blockchain i projektach z nim związanych nie wspomniał ani słowem. Chociaż jak czytamy tematy niektórych wystąpień to aż się o to prosi. Informacja publiczna na przykład idealnie nadaje się na taki zapis. Chciałem o to dopytać prelegentów, ale się nie udało (inni zadawali pytania).    
  Generalnie mam wrażenie, że nowość jaką jest technologia blockchain jest jeszcze zbyt świeża i naukowcy z dziedziny nauk społecznych jeszcze nie do końca wiedzą jak jest ona ważna. Także z punktu widzenia ich działalności naukowej. Ale pierwsze koty za płoty przełamane, teraz zobaczymy czy opublikują mój tekst :)   


KOMENTARZE

  • noisy

    Trochę szkoda, że nie ma nagrania video :(

  • grecki-bazar-ewy

    Obietnica oczywiście dotrzymana, super :)
    Teraz, tak jak piszesz, czekamy na ewentualną publikację naszych tekstów... a co będzie potem to się okaże, wierzę że pomysłów nie będzie nam brakować.
    Pozdrawiam :)